SSołectwo Handzlówka

„Handzlówka - smak i zdrowie” to publikacja dla każdego, kto ceni piękne widoki, lubi tradycyjną kuchnię i poszukuje warunków do pieszych czy też rowerowych wędrówek.

Pobierz w formacie PDF

Kliknij na mapę, aby powiększyć.

Niedzielne popołudnie na długo pozostanie w pamięci dzieci uczestniczących w Pikniku Rodzinnym w Handzlówce. Wydarzenie było pełne niespodzianek dla najmłodszych.

Obiekt funkcjonuje od 2015 r., świadczy usługi hotelowe i gastronomiczne. Są tu także organizowane warsztaty, imprezy okolicznościowe, wydarzenia artystyczne oraz konferencje.

Na terenie Gościńca znajduje się klimatyzowana sala balowa i konsumpcyjna, sala zabaw dla dzieci, SPA oraz pokoje noclegowe. Od piątku do niedzieli czynny jest bar oferujący zimne i gorące napoje, dania gorące, fast foody oraz przekąski. 

Goście mogą liczyć na pełne wyżywienie tj. śniadania, obiady, kolacje i przekąski. Posiłki są serwowane na miejscu, ale na życzenie klienta istnieje możliwość dowiezienia ich we wskazane miejsce poza obiektem.

Osoby zainteresowane dłuższym pobytem w Handzlówce mogą skorzystać z oferty noclegowej.  Gościniec Nad Sawą dysponuje pokojami 2, 3, 4 i 5–osobowymi o standardzie hotelowym tj. połączonych z łazienką, telewizją oraz Wi-Fi,  w których można zakwaterować maksymalnie 40 osób.

Na terenie obiektu znajduje się także Sala Zabaw „Bajkolandia” zapewniająca najmłodszym świetną zabawę, a rodzicom chwilę wytchnienia. Dzieci do 12 r. życia znajdą tam plac zabaw, kącik malucha i interaktywną podłogę „Magiczny Dywan".

Handzlówka znajduje się w zasięgu Pogórza Dynowskiego należącego do zewnętrznego pasa fliszowych Karpat. Miejscowość wyróżniają bogate formy krajobrazu: łagodne wzgórza oraz garby poprzecinane wąskimi i krótkimi dolinami. Najwyższy szczyt w tym paśmie to Patria, znajduje się na pograniczu z Husowem i wynosi 418 m n.p.m.

                Fragment Handzlówki wchodzi w skład Hyżnieńsko - Gwożnickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Część miejscowości pokrywają lasy grądowe i buczyny karpackie, natomiast w dolinie  Sawy można spotkać fragmenty łęgów olszowo - wierzbowych. Podstawowy drzewostan tutejszych lasów stanowią: buk, dąb, sosna, jodła, modrzew, grab i brzoza. Z roślin chronionych można ty napotkać między innymi sasankę, kłokoczkę południową, bluszcz pospolity, podkolan biały, lilię złoto głów. Na terenach polnych można spotkać sarny, bażanty, kuropatwy, lisy, zające i dziki. Interesujące gatunki zwierząt to puchacz, zimorodek, remiz, krogulec, borsuk, łasica, salamandra.

Początki Handzlówki sięgają XIV wieku i wiążą się z niemieckim osadnictwem na mocy prawa magdeburskiego. W 1381 r. Otton z Pilczy, wojewoda sandomierski i właściciel ziem łańcuckich wydał akt lokacyjny, na mocy którego Lang Hanzyl otrzymał dziedziczne sołectwo w założonej wsi wówczas nazywanej Langynaw. Miejscowość przez dwa stulecia wchodziła w skład posiadłości Pileckich. Ostatni z nich Krzysztof (zmarł po 1596 r.) zastawił, bądź sprzedał wieś Janowi Kostce de Sternberg, wojewodzie sandomierskiemu i jego żonie Zofii z Odrowążków. Po śmierci tej ostatniej osada przypadła jej córce, zamężnej z Aleksandrem księciem Ostrogskim, panem na Tarnowie i Ostrogu.

                Następnie Handzlówka weszła w skład posiadłości Korniaktów, po których wieś przejęli Antoni Pieściorowski i Jerzy Łowiecki. Po nich dziedzicem został Józef Wiszowaty. W 1744 r. jako posesor miejscowości notowany był Stefan Chomentowski, opiekun nieletnich braci Józefa Wiszowatego: Kacpra i Kajetana. W ostatniej ćwierci XVIII wieku dziedzicem i kolatorem parafii w Handzlówce został Stanisław Potocki, chorąży koronny.

                W latach 1815-33 wieś należała do Ignacego Skarbka. Natomiast w 1846 r. wzmiankowano jako właściciela Stanisława Odrowąża Pieniążka, który odsprzedał posiadłość Eligiuszowi i Karolinie Sablewskim. Po nich nowym właścicielem został niejaki Herold. Po jego bankructwie wieś należała do Mojżesza Salzmana. W 1892 r. Handzlówkę odkupił Roman Potocki, który rok później zbudował tu ujęcie wodociągowe zaopatrujące w wodę swoją rezydencję w Łańcucie.

                Pierwsze dekady XX wieku to okres dynamicznego rozwoju wsi. Z inicjatywy miejscowych społeczników księdza Władysława Krakowskiego i Franciszka Magrysia założono szkołę oraz cały szereg instytucji i organizacji społecznych takich jak: mleczarnię, straż pożarną, kółko rolnicze, czytelnię i teatr włościański.

                W latach 30-tych XX wieku, z inicjatywy kobiet zrzeszonych w ówczesnym Kole Gospodyń Wiejskich, w Handzlówce zaczęła się rozwijać działalność turystyczna. W 1938 r. kobiety szukając dodatkowych dochodów z gospodarstw domowych zorganizowały pierwsze kwatery turystyczne dla tzw. letników. Okres po II Wojnie Światowej to czas rozwoju narciarstwa w Handzlówce. Na początku lat 70-tych XX wieku z inicjatywy łańcuckiego oddziału PTTK powstał wyciąg narciarski. Infrastrukturę wybudowano na tzw. Łysej Górze. Na początku obecnego stulecia wyciąg odkupił prywatny inwestor - spółka STAŚ. Nowy właściciel zadbał o wytyczenie drogi dojazdowej od strony Gościńczyka, wykonanie parkingu, budowę schroniska oraz nowych stacji i sterowni, poprawę stanu tras zjazdowych. Dzięki inwestycjom Łysa Góra ponownie jest chętnie odwiedzana przez miłośników białego szaleństwa. 

                W latach 90-tych XX wieku oraz pierwszej dekadzie obecnego stulecia w Handzlówce zapanowała moda na sporty motoryzacyjne, do czego bez wątpienia przyczynił się Rajdy Pojazdów Spalinowych (dawniej Rajdy Trójkołowców). Impreza doczekała się dziewięciu edycji (ostatnia w 2007 r.), w szczycie popularności uczestniczyło w niej ponad 40 zawodników, których zmaganiom na niezwykle trudnej trasie przyglądały się trzy tysiące widzów.

Samorząd Wsi Handzlówka wybrany na kadencję 2015-2019

 

Sołtys Handzlówki

Jakub Czarnota

 

Rada Sołecka Handzlówki

Jan Kluz – przewodniczący

Anna Kluz

Adam Rajzer

Stanisław Reizer

Edyta Jaroń

Iwona Bonecka

Jan Kłusek

Marcin Kisała

Rafał Kuźniar

 

Kontakt z sołtysem:

Biuro Sołtysa

37-123 Handzlówka

Handzlówka 267

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 506 551 427

W 2002 r. z inicjatywy Podkarpackiego Związku Piłsudczyków otwarto szlak historyczny  imienia Pułkownika Leopolda Lisa Kuli. Szlak liczy 39 km i wiedzie z Kosiny (miejsce urodzenia bohatera) poprzez miejscowości Markowa, Husów, Handzlówka, Kraczkowa i Cierpisz do Rzeszowa. Pięciokilometrowy fragment szlaku, będący częścią odcinka Husów - Albigowa Honie biegnie przez Handzlówkę, a konkretnie drogę Gościńczyk. Tym samym częściowo pokrywa się z Gminną Trasą Rowerową  oraz Trasą Rowerową Zachodnią (solarną).

 

Odległość między poszczególnymi punktami na szlaku:

  • Kosina - Markowa - 7km
  • Markowa - Husów - 7km
  • Husów - Albigowa Honie - 7km
  • Albigowa Honie - Cierpisz Górny. - 3 km
  • Cierpisz Górny - M. Magdalena - 3 km
  • Magdalena - Słocina Kościół - 9 km
  • Słocina Kościół - Rzeszów Rynek - 3 km

Pierwszy szlak w powiecie łańcuckim wyposażonym w stanowisko z ładowarką solarną, umożliwiającą ładowanie urządzeń mobilnych np. tablety i smartfony. Rozwiązanie wychodzi naprzeciw coraz powszechniejszemu wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w aktywnym wypoczynku. Jeśli podczas spaceru, czy jazdy na rowerze wyczerpie się bateria, a pod ręką nie ma zwykłej ładowarki, bądź możliwości wpięcia jej do gniazdka, wystarczy dostać się do centrum Handzlówki. Obok Ośrodka Kultury znajduje się nietypowa instalacja zasilana energią ze słońca. Przy solarnej ładowarce znajdziemy krótką instrukcję obsługi, dzięki której bez najmniejszego problemu naładujemy baterię.

                Sama trasa liczy ok. 8 kilometrów, częściowo pokrywa się z Gminną Trasą Rowerową oraz Szlakiem historycznym im. Płk. Lisa Kuli. Trasa jest pętlą rozciągającą się wzdłuż trzech dróg publicznych o niskim natężeniu ruchu.

                Start. Wyjazd rowerem lub wymarsz proponujemy zacząć w centrum sołectwa spod Punktu Postoju Turystów znajdującego się przy Ośrodku Kultury, kierując się drogą powiatową w kierunku południowym. Po prawej stronie miniemy ulicę Kościelną, gdzie znajduje się Kościół parafialny p. w. Piotra i Pawła, Muzeum Regionalne oraz Gościniec Nad Sawą te miejsca warto odwiedzić!

                Tymczasem my nadal kierujemy się na południe. Po lewej stronie miniemy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, czyli placówkę której pomysłodawcą i pierwszym fundatorem był handzlowianin Władysław Kluz. Poruszając się dalej w kierunku południowym znajdziemy się w rejonie Pogórze, a następnie Góra. Nazwy się nie przypadkowe, droga będzie coraz bardziej stroma, a widoki ładniejsze.   

                Zbliżając się do końca drogi powiatowej po lewej stronie ujrzymy Las Bąkowiec, przed nami punkt widokowy Góra. Jesteśmy na wysokości 397 m. n.p.m. Po chwili odpoczynku możemy ruszać dalej wzdłuż drogi Gościńczyk w kierunku Schroniska  STAŚ. Dojdziemy do skrzyżowania z drogami Kluzówka, Kisałówka oraz Pułanki. Tam natkniemy się na  punt postoju turystów, zlokalizowany na niewielkiej polanie pomiędzy brzózkami. Także w tym miejscu, możemy nacieszyć się piękną panoramą.

                Ruszamy dalej w kierunku Schroniska. Po prawej stronie miniemy stadion piłkarski Grom oraz drogę Chyrów prowadzącą do Stadniny Koni. Przed nami charakterystyczne wzniesienie, a tuż za nim droga do Schroniska i Wyciągu Narciarskiego STAŚ.

                Po opuszczeniu Schroniska przemieszczamy się nadal na zachód, by skręcić w drogę Okop, teraz będziemy zjeżdżać/schodzić w dół. Przy skrzyżowaniu z Równiną natrafimy na Punkt Postoju Turystów, warto wyjść na Równinę i po raz kolejny nacieszyć się pięknym widokiem Handzlówki.

Kiedy dojdziemy do końca Okopu, skręcimy w prawo. Po drodze miniemy Park Franciszka Magrysia to już ostatni punkt Trasy Zachodniej. Przed nami jeszcze  ponad pół kilometra drogi i jesteśmy na mecie przy Ośrodku Kultury.