TTrasa zachodnia

Pierwszy szlak w powiecie łańcuckim wyposażonym w stanowisko z ładowarką solarną, umożliwiającą ładowanie urządzeń mobilnych np. tablety i smartfony. Rozwiązanie wychodzi naprzeciw coraz powszechniejszemu wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w aktywnym wypoczynku. Jeśli podczas spaceru, czy jazdy na rowerze wyczerpie się bateria, a pod ręką nie ma zwykłej ładowarki, bądź możliwości wpięcia jej do gniazdka, wystarczy dostać się do centrum Handzlówki. Obok Ośrodka Kultury znajduje się nietypowa instalacja zasilana energią ze słońca. Przy solarnej ładowarce znajdziemy krótką instrukcję obsługi, dzięki której bez najmniejszego problemu naładujemy baterię.

                Sama trasa liczy ok. 8 kilometrów, częściowo pokrywa się z Gminną Trasą Rowerową oraz Szlakiem historycznym im. Płk. Lisa Kuli. Trasa jest pętlą rozciągającą się wzdłuż trzech dróg publicznych o niskim natężeniu ruchu.

                Start. Wyjazd rowerem lub wymarsz proponujemy zacząć w centrum sołectwa spod Punktu Postoju Turystów znajdującego się przy Ośrodku Kultury, kierując się drogą powiatową w kierunku południowym. Po prawej stronie miniemy ulicę Kościelną, gdzie znajduje się Kościół parafialny p. w. Piotra i Pawła, Muzeum Regionalne oraz Gościniec Nad Sawą te miejsca warto odwiedzić!

                Tymczasem my nadal kierujemy się na południe. Po lewej stronie miniemy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, czyli placówkę której pomysłodawcą i pierwszym fundatorem był handzlowianin Władysław Kluz. Poruszając się dalej w kierunku południowym znajdziemy się w rejonie Pogórze, a następnie Góra. Nazwy się nie przypadkowe, droga będzie coraz bardziej stroma, a widoki ładniejsze.   

                Zbliżając się do końca drogi powiatowej po lewej stronie ujrzymy Las Bąkowiec, przed nami punkt widokowy Góra. Jesteśmy na wysokości 397 m. n.p.m. Po chwili odpoczynku możemy ruszać dalej wzdłuż drogi Gościńczyk w kierunku Schroniska  STAŚ. Dojdziemy do skrzyżowania z drogami Kluzówka, Kisałówka oraz Pułanki. Tam natkniemy się na  punt postoju turystów, zlokalizowany na niewielkiej polanie pomiędzy brzózkami. Także w tym miejscu, możemy nacieszyć się piękną panoramą.

                Ruszamy dalej w kierunku Schroniska. Po prawej stronie miniemy stadion piłkarski Grom oraz drogę Chyrów prowadzącą do Stadniny Koni. Przed nami charakterystyczne wzniesienie, a tuż za nim droga do Schroniska i Wyciągu Narciarskiego STAŚ.

                Po opuszczeniu Schroniska przemieszczamy się nadal na zachód, by skręcić w drogę Okop, teraz będziemy zjeżdżać/schodzić w dół. Przy skrzyżowaniu z Równiną natrafimy na Punkt Postoju Turystów, warto wyjść na Równinę i po raz kolejny nacieszyć się pięknym widokiem Handzlówki.

Kiedy dojdziemy do końca Okopu, skręcimy w prawo. Po drodze miniemy Park Franciszka Magrysia to już ostatni punkt Trasy Zachodniej. Przed nami jeszcze  ponad pół kilometra drogi i jesteśmy na mecie przy Ośrodku Kultury.

Czytany 2786 razy

Artykuły powiązane