GGminna trasa

Malownicza trasa rowerowa (ok. 30 km) przebiega przez miejscowości Handzlówka, Albigowa, Cierpisz, Kraczkowa. Początek i zakończenie trasy znajduje się w centrum Handzlówki.  Poszczególne odcinki trasy:

Handzlówka Centrum – Stadion GROM 4,6 km

Wycieczkę rowerową rozpoczynamy w centrum sołectwa spod pomnika Grunwaldzkiego drogą powiatową na południe, po lewej mijamy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, dalej droga będzie wspinała się w górę aż dojedziemy na szczyt i naszym oczom ukaże się piękna panorama Handzlówki i okolic. Znajdujemy się na wysokości 397.1 m n.p.m. Przed nami rozjazd: w lewo prowadzi droga do miejscowości Husów, my natomiast kierujemy się w prawo w kierunku Schroniska.

   

Stadion GROM - Cierpisz Górny 6,4 km 

Droga od stadionu wspina się lekko pod górkę, co może sprawić mniej zaawansowanym wycieczkowiczom nieco kłopotu. Rekompensatę naszego wysiłku stanowią piękne widoki rozpościerające się dookoła. Po prawej stronie miniemy zjazd do Schroniska, w którym można skorzystać z toalety, uzupełnić płyny i odpocząć.

Mijając skrzyżowanie z drogą wojewódzką znajdziemy się w przysiółku Albigowa-Honie. Po przejechaniu 800 m po prawej ręce otwiera się nam wspaniały widok, skąd przy dobrej pogodzie możemy zobaczyć Przeworsk, kościoły w Markowej i Kosinie, wieżę Ciśnień w Podlesiu k. Grodziska Dolnego, kościoły w Żołyni i Medyni Głogowskiej. Przez następne 2 km jedziemy wzdłuż lasu. Las się kończy, a nas ponownie witają wspaniałe widoki.

 

Cierpisz - Kraczkowa 6,2 km

Nasza trasa prowadzi w prawo w dół do Cierpisza, jednak dla wytrwałych proponujemy wjazd na szczyt wzgórza Maria Magdalena (393.8 m.n.p.m) z którego rozpościera się wspaniały widok na dolinę Wisłoka. Należy wtedy jechać prosto i wspiąć się na ten najwyższy w okolicy szczyt. Znajduje się tam barokowy kościółek z I poł. XVIII w. Powrót na trasę tą samą drogą. Jadąc przez Cierpisz miniemy świetlicę wiejską, szkołę i kościół, Kiedy  znajdziemy się w najniższym punkcie Cierpisza, drogą powiatową skręcamy w lewe w kierunku Kraczkowej.

 

Kraczkowa - Albigowa 5,0 km

Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Teren staje się płaski, z niewielkimi tylko podjazdami i zjazdami, mijamy mały mostek (jest to najniższy punkt na naszej trasie 203 m n.p.m), droga zakręca w lewo, aż do kolejnej krzyżówki już w Albigowej (20,2 km). Droga w lewo doprowadziłaby nas do Łańcuta, my skręcamy w prawo w kierunku Dynowa. Jedziemy wzdłuż słynnych sadów albigowskich, aż docieramy do centrum Albigowej.

 

Albigowa - Handzlówka 5,3 km

Za wysokim budynkiem dawnego pawilonu handlowego skręcamy w lewo, przejeżdżamy obok Ośrodka Kultury i budynków Politechniki Rzeszowskiej, na rozjeździe skręcamy ponownie, tym razem w prawo obok szkoły. Przejeżdżamy przez mostek na rzeczce Sawie (będzie ona nam towarzyszyć do końca wycieczki) mijamy secesyjną plebanię po lewej, i neoromański kościół po prawej. Za kościołem skręcamy w prawo i krętą drogą dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą do Handzlówki. Kierujemy się lekkim łukiem w lewo i mkniemy już cały czas prosto i jest nareszcie tablica z napisem. Po prawej stronie (droga Filia)  możemy zajrzeć do Galerii Twórców Ludowych Jedziemy kierując się do centrum Handzlówki wzdłuż znanej nam już rzeki Sawy, aż dojedziemy do wiejskiego parku im. Franciszka Magrysia (str....), miejsce na odpoczynek, grilla lub ognisko. Kilkanaście metrów dalej droga rozwidla się, jadąc w lewo dotarlibyśmy do miejscowości Husów (droga Doły). Jedziemy prosto. Po ostatnim odpoczynku został nam jeszcze tylko jeden ostatni podjazd i już widać miejsce początku naszej wypraw.

Czytany 2673 razy

Artykuły powiązane