SStowarzyszenia

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Handzlówka

Celem organizacji jest wspieranie inicjatyw społecznych, edukacyjnych, kulturalnych, sportowych  służących rozwojowi Handzlówki  m.in. Kiermasze Wielkanocne, Rajdy Trójkołowców. W latach 2001 -2017 Stowarzyszenie było organem prowadzącym Niepublicznego Gimnazjum w Handzlówce. Przy Stowarzyszeniu funkcjonuje Muzeum Regionalne. Organizacja zajmuje się  pozyskiwaniem środków finansowych na rozwój sołectwa, w ostatnich latach otrzymała granty od Fundacji BZ WBK, Fundacji PZU, Lokalnej Grupy Działania.

 

Zagroda Handzlowianka

Stowarzyszenie osób, które podejmują i realizują działania na rzecz obszarów wiejskich. Organizacja wspiera i mobilizujemy społeczną aktywność mieszkańców oraz upowszechnia szeroką wymianę informacji, wiedzy i doświadczeń. Dzięki Zagrodzie wiele produktów żywnościowych i rękodzielniczych jest znanych poza granicami naszego regionu. Stowarzyszenie organizuje i finansuje seminaria, konferencje, festiwale, wystawy i targi. Dzięki temu  Handzlówka stała się wysoko cenioną marką i jednocześnie ciekawą miejscowością na mapach i przewodnikach.

http://handzlowianka.pl/

 

Sportur Team Gmina Łańcut


Stowarzyszenie zarejestrowane w Handzlówce, zrzesza siatkarzy z terenu gminy Łańcut i prowadzi drużynę siatkarską o takiej samej nazwie.  W regularnych rozgrywkach o mistrzostwo Polski ligi siatkowej drużyna reprezentuje gminę Łańcut. W 2017 r. wywalczyła historyczny awans do III ligi.

www.facebook.com/sporturteamgminalancut

 

Ochotnicza Straż Pożarna

Ochotnicza Straż Pożarna to jedna z najprężniej działających organizacji w Handzlówce. Za rok powstania jednostki przyjmuje się 1910 jednak pomysł zaistniał już w 1909. Wtedy to na wniosek Jana Lenara zapada decyzja utworzenia sekcji ochotniczej straży pożarnej przy Kółku Rolniczym. Od 1999 r.  jednostka jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Posiada dobrze przeszkolonych członków i jest bardzo dobrze wyposażona w sprzęt pożarniczy. Ten dorobek to w większości zasługa obecnego prezesa Adama Rajzera, który pełni tę funkcję od 1989 r.

www.handzlowka.osp.org.pl

 

HKS „GROM" Handzlówka

Klub piłkarski założony z inicjatywy Marcina Kisały, Jana Kłuska, Wacława Krupczaka, Zbigniewa Trojnara na bazie LZS Handzlówka. Z powodu braku własnego stadionu pierwsze mecze rozgrywano poza Handzlówka. GROM doczekał się własnego boiska w 2000 r.  Oprócz aktywności typowo sportowej działania  Klubu są ukierunkowane na realizację innych celów: tworzenie odpowiednich warunków do uprawiania sportu na terenie sołectwa, organizowanie imprez rozrywkowych o charakterze sportowym, festynowym, zabaw i dyskotek.

www.gromhandzlowka.futbolowo.pl

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Handzlówce

Koło Gospodyń Wiejskich w Handzlówce powstało w 1917 r. Koło regularnie uczestniczy w festiwalach i konkursach organizowanych na terenie województwa podkarpackiego. Na liście sukcesów z ostatnich lat są się m.in.: 1 miejsce w Konkursie Kronik w 2014 r.,  1 miejsce na Tradycyjną Palmę Wielkanocną i najlepszy „chruścik” w 2015 r., 1 miejsce na Tradycyjny Półmisek Wielkanocny w 2016 r., 1 miejsce na Festiwalu Kwiatów w 2017 r.

                W 2016 roku Koło wzięło udział w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów” w Medyni Głogowskiej. Za boczek pieczony na słomie dostały wyróżnienie od Kapituły Krajowej. W tegorocznym Festiwalu Kwiatów w Albigowej w konkursie pn. „Z cynią w tle”, za wykonanie eleganckiej parasolki koło otrzymało zaszczytne 1 miejsce. W związku z obchodami 150-lecia Koła Gospodyń Wiejskich na terenie Polski zarząd KGW postanowił zrobić generalny remont kuchni, która jak wiemy mieści się w Ośrodku Kultury w Handzlówce oraz zakupić profesjonalny sprzęt AGD. Znaczna część środków finansowych została wypracowane przez Koło, podczas organizacji dożynek lub okolicznościowych imprez.

Czytany 2895 razy
Więcej w tej kategorii: « Przyroda Historia »